IXYS MIXA100PF1200TMH
Part No.:
MIXA100PF1200TMH
Manufacturer:
IXYS
Category:
IGBT Modules
Package:
MiniPack2
Description:
IGBT MOD 1200V 155A MINIPACK2
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
MiniPack2
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
155 A
Power - Max:
500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
300 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MIXA100PF1200TMH on DeepFinds Electronics?
3. Are the MIXA100PF1200TMH price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIXA100PF1200TMH?
Image MIXA100PF1200TMH
Part Number MIXA100PF1200TMH
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case MiniPack2
Packaging Box
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 155 A
Power - Max 500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 300 µA
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)