IXYS MKE38RK600DFEL-TRR
Part No.:
MKE38RK600DFEL-TRR
Manufacturer:
IXYS
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
9-SMD Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMKE38RK600DFEL-TRR.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 50A SMPD
Shipping
Inventory:200
Manufacturer:
IXYS
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
9-SMD Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
45mOhm @ 44A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
190 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6800 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
ISOPLUS-SMPD™.B
1. How to order MKE38RK600DFEL-TRR on DeepFinds Electronics?
3. Are the MKE38RK600DFEL-TRR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKE38RK600DFEL-TRR?
Image MKE38RK600DFEL-TRR MKE38RK600DFEL-TUB
Part Number MKE38RK600DFEL-TRR MKE38RK600DFEL-TUB
Manufacturer IXYS IXYS
Series CoolMOS™ CoolMOS™
Package/Case 9-SMD Module 9-SMD Module
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc) 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 44A, 10V 45mOhm @ 44A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 3mA 3.5V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 190 nC @ 10 V 190 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6800 pF @ 100 V 6800 pF @ 100 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)