onsemi MM3Z62VT1G
Part No.:
MM3Z62VT1G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMM3Z62VT1G.pdf
Description:
DIODE ZENER 62V 300MW SOD323
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
62 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
215 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 43.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOD-323
1. How to order MM3Z62VT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MM3Z62VT1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MM3Z62VT1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MM3Z62VT1G.
7.How to contact us to get technical supports, such as MM3Z62VT1G pin diagram, MM3Z62VT1G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MM3Z62VT1G
Part Number MM3Z62VT1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 62 V
Tolerance ±6%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 215 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 43.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C