onsemi MM5Z16VMT1G
Part No.:
MM5Z16VMT1G
Description:
DIODE ZENER 16V 500MW SOD523
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
SOD-523
1. How to order MM5Z16VMT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MM5Z16VMT1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MM5Z16VMT1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MM5Z16VMT1G.
Image MM5Z16VMT1G
Part Number MM5Z16VMT1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Tolerance -
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C