Diotec Semiconductor MM5Z4V7B
Part No.:
MM5Z4V7B
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMM5Z4V7B.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD523
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
SOD-523
1. How to order MM5Z4V7B on DeepFinds Electronics?
3. Are the MM5Z4V7B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MM5Z4V7B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MM5Z4V7B.
7.How to contact us to get technical supports, such as MM5Z4V7B pin diagram, MM5Z4V7B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MM5Z4V7B MM5Z4V7B MM5Z4V7B
Part Number MM5Z4V7B MM5Z4V7B MM5Z4V7B
Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
Series - - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V 4.7 V 4.7 V
Tolerance ±2% ±2% ±2%
Power - Max 200 mW 200 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1 V 2 µA @ 1 V 2 µA @ 1 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)