onsemi MM5Z5V1ST5G
Part No.:
MM5Z5V1ST5G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMM5Z5V1ST5G.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD523
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±2.16%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-523
1. How to order MM5Z5V1ST5G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MM5Z5V1ST5G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MM5Z5V1ST5G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MM5Z5V1ST5G.
Image MM5Z5V1ST5G
Part Number MM5Z5V1ST5G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Tolerance ±2.16%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)