onsemi MM5Z6V2T1
Part No.:
MM5Z6V2T1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMM5Z6V2T1.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 100MW SOD523
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
SOD-523
1. How to order MM5Z6V2T1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MM5Z6V2T1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MM5Z6V2T1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MM5Z6V2T1.
7.How to contact us to get technical supports, such as MM5Z6V2T1 pin diagram, MM5Z6V2T1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MM5Z6V2T1G MM5Z6V2T1
Part Number MM5Z6V2T1G MM5Z6V2T1
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V 6.2 V
Tolerance ±6.5% ±6%
Power - Max 500 mW 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V 3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C