onsemi MM5Z8V2T1G
Part No.:
MM5Z8V2T1G
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMM5Z8V2T1G.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD523
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±6.1%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
SOD-523
1. How to order MM5Z8V2T1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MM5Z8V2T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MM5Z8V2T1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MM5Z8V2T1G.
7.How to contact us to get technical supports, such as MM5Z8V2T1G pin diagram, MM5Z8V2T1G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MM5Z8V2T1G
Part Number MM5Z8V2T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Tolerance ±6.1%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C