onsemi MMBZ5250B
Part No.:
MMBZ5250B
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMMBZ5250B.pdf
Description:
DIODE ZENER 20V 350MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order MMBZ5250B on DeepFinds Electronics?
3. Are the MMBZ5250B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMBZ5250B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MMBZ5250B.
7.How to contact us to get technical supports, such as MMBZ5250B pin diagram, MMBZ5250B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MMBZ5250BLT1G MMBZ5250B_D87Z MMBZ5250B MMBZ5250BLT1 MMBZ5250BLT3G
Part Number MMBZ5250BLT1G MMBZ5250B_D87Z MMBZ5250B MMBZ5250BLT1 MMBZ5250BLT3G
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V 20 V 20 V 20 V 20 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 225 mW 350 mW 350 mW 225 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 15 V 100 nA @ 15 V 100 nA @ 15 V 100 nA @ 15 V 100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C