IXYS MMIX1Y82N120C3H1
Part No.:
MMIX1Y82N120C3H1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
24-PowerSMD, 21 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMMIX1Y82N120C3H1.pdf
Description:
DISC IGBT SMPD PKG-STANDARD SMPD
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
24-PowerSMD, 21 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
78 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
320 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.4V @ 15V, 82A
Power - Max:
320 W
Switching Energy:
4.95mJ (on), 2.78mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
215 nC
Td (on/off) @ 25°C:
29ns/192ns
Test Condition:
600V, 80A, 2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
78 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
24-SMPD
1. How to order MMIX1Y82N120C3H1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MMIX1Y82N120C3H1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMIX1Y82N120C3H1?
Image MMIX1Y82N120C3H1
Part Number MMIX1Y82N120C3H1
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case 24-PowerSMD, 21 Leads
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 78 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 320 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.4V @ 15V, 82A
Power - Max 320 W
Switching Energy 4.95mJ (on), 2.78mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 215 nC
Td (on/off) @ 25°C 29ns/192ns
Test Condition 600V, 80A, 2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 78 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)