IXYS MMO62-16IO6
Part No.:
MMO62-16IO6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMMO62-16IO6.pdf
Description:
MODULE AC CTLR 1600V SOT-227B
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
39 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
400A, 430A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order MMO62-16IO6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MMO62-16IO6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMO62-16IO6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MMO62-16IO6.
Image MMO62-16IO6 MMO62-12IO6
Part Number MMO62-16IO6 MMO62-12IO6
Manufacturer IXYS IXYS
Series - -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Structure 1-Phase Controller - All SCRs 1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV 1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 25 A 25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 39 A 39 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 400A, 430A 400A, 430A
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA 100 mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)