onsemi MMSZ16T1
Part No.:
MMSZ16T1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMMSZ16T1.pdf
Description:
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MMSZ16T1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MMSZ16T1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMSZ16T1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MMSZ16T1.
7.How to contact us to get technical supports, such as MMSZ16T1 pin diagram, MMSZ16T1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MMSZ16T1G MMSZ16T1H MMSZ16T1
Part Number MMSZ16T1G MMSZ16T1H MMSZ16T1
Manufacturer onsemi onsemi onsemi
Series - - -
Package/Case SOD-123 SOD-123 SOD-123
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V 16 V 16 V
Tolerance ±5% ±5% ±5%
Power - Max 500 mW 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 11.2 V 50 nA @ 11.2 V 50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C