onsemi MMSZ3V6T1
Part No.:
MMSZ3V6T1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMMSZ3V6T1.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MMSZ3V6T1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MMSZ3V6T1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMSZ3V6T1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MMSZ3V6T1.
7.How to contact us to get technical supports, such as MMSZ3V6T1 pin diagram, MMSZ3V6T1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MMSZ3V6T1G MMSZ3V6T1
Part Number MMSZ3V6T1G MMSZ3V6T1
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case SOD-123 SOD-123
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V 3.6 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C