onsemi MMSZ5250CT1G
Part No.:
MMSZ5250CT1G
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMMSZ5250CT1G.pdf
Description:
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Series:
MMSZ52xxxT1G
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MMSZ5250CT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MMSZ5250CT1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMSZ5250CT1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MMSZ5250CT1G.
Image MMSZ5250CT1G
Part Number MMSZ5250CT1G
Manufacturer onsemi
Series MMSZ52xxxT1G
Package/Case SOD-123
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C