onsemi MMSZ56T3G
Part No.:
MMSZ56T3G
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMMSZ56T3G.pdf
Description:
DIODE ZENER 56V 500MW SOD123
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
56 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 39.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order MMSZ56T3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MMSZ56T3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMSZ56T3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MMSZ56T3G.
7.How to contact us to get technical supports, such as MMSZ56T3G pin diagram, MMSZ56T3G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MMSZ56T3G
Part Number MMSZ56T3G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOD-123
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 39.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)