onsemi MMSZ6V2ET1G
Part No.:
MMSZ6V2ET1G
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMMSZ6V2ET1G.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MMSZ6V2ET1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MMSZ6V2ET1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMSZ6V2ET1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MMSZ6V2ET1G.
Image MMSZ6V2ET1G
Part Number MMSZ6V2ET1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOD-123
Packaging Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C