onsemi MMSZ8V2ET1
Part No.:
MMSZ8V2ET1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMMSZ8V2ET1.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MMSZ8V2ET1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MMSZ8V2ET1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMSZ8V2ET1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MMSZ8V2ET1.
7.How to contact us to get technical supports, such as MMSZ8V2ET1 pin diagram, MMSZ8V2ET1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MMSZ8V2ET1G MMSZ8V2ET1
Part Number MMSZ8V2ET1G MMSZ8V2ET1
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case SOD-123 SOD-123
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V 8.2 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V 700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C