3M MN24-10RK
Part No.:
MN24-10RK
Manufacturer:
3M
Category:
Ring Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMN24-10RK.pdf
Description:
CONN RING CIRC 24-26AWG #10
Manufacturer:
3M
Series:
Scotchlok™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Terminal Type:
Circular
Stud/Tab Size:
10 Stud
Thickness:
0.020" (0.51mm)
Width - Outer Edges:
0.310" (7.87mm)
Length - Overall:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Termination:
Crimp
Wire Gauge:
24-26 AWG
Insulation:
Insulated
Features:
Brazed Seam
Color:
Yellow
Contact Material:
Copper
Contact Finish:
Tin
1. How to order MN24-10RK on DeepFinds Electronics?
3. Are the MN24-10RK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MN24-10RK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MN24-10RK.
7.How to contact us to get technical supports, such as MN24-10RK pin diagram, MN24-10RK datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MN24-8RK MN24-6RK MN24-2RK MN24-4RK MN24-10RK
Part Number MN24-8RK MN24-6RK MN24-2RK MN24-4RK MN24-10RK
Manufacturer 3M 3M 3M 3M 3M
Series Scotchlok™ Scotchlok™ Scotchlok™ Scotchlok™ Scotchlok™
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Obsolete
Terminal Type Circular Circular Circular Circular Circular
Stud/Tab Size 8 Stud 6 Stud 2 Stud 4 Stud 10 Stud
Thickness 0.020" (0.51mm) 0.020" (0.51mm) 0.020" (0.51mm) 0.020" (0.51mm) 0.020" (0.51mm)
Width - Outer Edges 0.260" (6.60mm) 0.240" (6.10mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.310" (7.87mm)