Monolithic Power Systems Inc. MP024GS-10-Z
Part No.:
MP024GS-10-Z
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
AC DC Converters, Offline Switches
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMP024GS-10-Z.pdf
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8SOIC
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Isolation:
Isolated
Internal Switch(s):
No
Voltage - Breakdown:
700V
Topology:
Flyback
Voltage - Start Up:
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
10V ~ 25V
Duty Cycle:
Frequency - Switching:
75Hz ~ 40kHz
Power (Watts):
1.66 W
Fault Protection:
Open-Loop, Overload, Over-Temperature, Over-Voltage, Sensing-Short, UVLO
Control Features:
Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TA)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
8-SOIC-7B
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order MP024GS-10-Z on DeepFinds Electronics?
3. Are the MP024GS-10-Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MP024GS-10-Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MP024GS-10-Z.
Image MP024GS-10-Z MP024GS-10-P MP024GS-10
Part Number MP024GS-10-Z MP024GS-10-P MP024GS-10
Series - - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active
Output Isolation Isolated Isolated Isolated
Internal Switch(s) No Yes No
Voltage - Breakdown 700V 700V 700V
Topology Flyback Flyback Flyback
Voltage - Start Up - 19.4 V -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 10V ~ 25V 10V ~ 25V 10V ~ 25V
Duty Cycle - - -
Frequency - Switching 75Hz ~ 40kHz 75Hz ~ 40kHz 75Hz ~ 40kHz
Power (Watts) 1.66 W - 1.66 W
Control Features Soft Start Frequency Control, Soft Start Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TA) -40°C ~ 110°C (TA) -40°C ~ 110°C (TA)