TE Connectivity Passive Product MPC1081R0F
Part No.:
MPC1081R0F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMPC1081R0F.pdf
Description:
RES 1 OHM 1% 10W RADIAL
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.000" L x 0.100" W (25.40mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
1.000" (25.40mm)
Failure Rate:
1. How to order MPC1081R0F on DeepFinds Electronics?
3. Are the MPC1081R0F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPC1081R0F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPC1081R0F.
7.How to contact us to get technical supports, such as MPC1081R0F pin diagram, MPC1081R0F datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPC1081R0F
Part Number MPC1081R0F
Product Status Active
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 10W
Composition Thick Film
Features Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 1.000" L x 0.100" W (25.40mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 1.000" (25.40mm)