TE Connectivity Passive Product MPC75201J
Part No.:
MPC75201J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMPC75201J.pdf
Description:
RES 200 OHM 5% 7W RADIAL
Manufacturer:
Series:
MPC, CGS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
200 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
7W
Composition:
Thick Film
Features:
Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.750" L x 0.100" W (19.05mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
1.000" (25.40mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order MPC75201J on DeepFinds Electronics?
3. Are the MPC75201J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPC75201J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPC75201J.
7.How to contact us to get technical supports, such as MPC75201J pin diagram, MPC75201J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPC75201J
Part Number MPC75201J
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series MPC, CGS
Packaging Tray
Product Status Active
Resistance 200 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 7W
Composition Thick Film
Features Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.750" L x 0.100" W (19.05mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 1.000" (25.40mm)