Bulgin MPI005P28LSRD12
Part No.:
MPI005P28LSRD12
Manufacturer:
Bulgin
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMPI005P28LSRD12.pdf
Description:
SWITCH PB SPCO ILLUM RED SS
Manufacturer:
Bulgin
Series:
MPI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
1. How to order MPI005P28LSRD12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MPI005P28LSRD12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPI005P28LSRD12?
Image MPI005P28LSRD12
Part Number MPI005P28LSRD12
Manufacturer Bulgin
Series MPI
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal, Illuminated
Circuit DPST-NO/NC
Switch Function On-Off, Off-On
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 24 V
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 55°C