Bulgin MPI005PTELSBL12
Part No.:
MPI005PTELSBL12
Manufacturer:
Bulgin
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMPI005PTELSBL12.pdf
Description:
SWITCH PB SPCO ILLUM BLU SS
Manufacturer:
Bulgin
Series:
MPI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
1. How to order MPI005PTELSBL12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MPI005PTELSBL12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPI005PTELSBL12?
Image MPI005PTELSBL12
Part Number MPI005PTELSBL12
Manufacturer Bulgin
Series MPI
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal, Illuminated
Circuit DPST-NO/NC
Switch Function On-Off, Off-On
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 24 V
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Termination Style Screw Terminal
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 55°C