TE Connectivity Passive Product MPR20A1R0J
Part No.:
MPR20A1R0J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMPR20A1R0J.pdf
Description:
RES 1 OHM 5% 20W TO220-2
Manufacturer:
Series:
MPR, CGS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
20W
Composition:
Thick Film
Features:
Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
TO-220-2
Size / Dimension:
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order MPR20A1R0J on DeepFinds Electronics?
3. Are the MPR20A1R0J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPR20A1R0J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPR20A1R0J.
7.How to contact us to get technical supports, such as MPR20A1R0J pin diagram, MPR20A1R0J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPR20A1R0J
Part Number MPR20A1R0J
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series MPR, CGS
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 20W
Composition Thick Film
Features Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package TO-220-2
Size / Dimension 0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)