TE Connectivity Passive Product MPR20A2R2J
Part No.:
MPR20A2R2J
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMPR20A2R2J.pdf
Description:
RES 2.2 OHM 5% 20W TO220-2
Resistance:
2.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
20W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)
Failure Rate:
1. How to order MPR20A2R2J on DeepFinds Electronics?
3. Are the MPR20A2R2J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPR20A2R2J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPR20A2R2J.
7.How to contact us to get technical supports, such as MPR20A2R2J pin diagram, MPR20A2R2J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPR20A2R2J
Part Number MPR20A2R2J
Product Status Obsolete
Resistance 2.2 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 20W
Composition Thick Film
Features Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package TO-220-2
Size / Dimension 0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)