TE Connectivity Passive Product MPR20H1K0J
Part No.:
MPR20H1K0J
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMPR20H1K0J.pdf
Description:
RES 1K OHM 5% 20W TO220-2
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
20W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)
Failure Rate:
1. How to order MPR20H1K0J on DeepFinds Electronics?
3. Are the MPR20H1K0J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPR20H1K0J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPR20H1K0J.
7.How to contact us to get technical supports, such as MPR20H1K0J pin diagram, MPR20H1K0J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPR20H1K0J
Part Number MPR20H1K0J
Product Status Obsolete
Resistance 1 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 20W
Composition Thick Film
Features Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package TO-220-2
Size / Dimension 0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)