TE Connectivity Passive Product MPT30A3R3J
Part No.:
MPT30A3R3J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMPT30A3R3J.pdf
Description:
RES 3.3 OHM 5% 30W TO220-2
Manufacturer:
Series:
MPT, CGS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
3.3 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
30W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220-2
Size / Dimension:
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.810" (20.58mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order MPT30A3R3J on DeepFinds Electronics?
3. Are the MPT30A3R3J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPT30A3R3J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPT30A3R3J.
7.How to contact us to get technical supports, such as MPT30A3R3J pin diagram, MPT30A3R3J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPT30A3R3J
Part Number MPT30A3R3J
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series MPT, CGS
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 3.3 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 30W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package TO-220-2
Size / Dimension 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.810" (20.58mm)