TE Connectivity Passive Product MPT30C16RJ
Part No.:
MPT30C16RJ
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMPT30C16RJ.pdf
Description:
RES 16 OHM 5% 30W TO220-2
Resistance:
16 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
30W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.810" (20.58mm)
Failure Rate:
1. How to order MPT30C16RJ on DeepFinds Electronics?
3. Are the MPT30C16RJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPT30C16RJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPT30C16RJ.
7.How to contact us to get technical supports, such as MPT30C16RJ pin diagram, MPT30C16RJ datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPT30C16RJ
Part Number MPT30C16RJ
Product Status Active
Resistance 16 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 30W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package TO-220-2
Size / Dimension 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.810" (20.58mm)