TE Connectivity Passive Product MPT35C18RF
Part No.:
MPT35C18RF
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMPT35C18RF.pdf
Description:
RES 18 OHM 1% 35W TO220
Manufacturer:
Series:
MPT, CGS
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
18 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
35W
Composition:
Thick Film
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.400" L x 0.181" W (10.16mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.760" (19.30mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order MPT35C18RF on DeepFinds Electronics?
3. Are the MPT35C18RF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPT35C18RF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPT35C18RF.
7.How to contact us to get technical supports, such as MPT35C18RF pin diagram, MPT35C18RF datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPT35C18RF
Part Number MPT35C18RF
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series MPT, CGS
Packaging Tube
Product Status Active
Resistance 18 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 35W
Composition Thick Film
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package TO-220
Size / Dimension 0.400" L x 0.181" W (10.16mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max) 0.760" (19.30mm)