NXP USA Inc. MRF6V2300NBR5
Part No.:
MRF6V2300NBR5
Package:
TO-272BB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMRF6V2300NBR5.pdf
Description:
RF MOSFET LDMOS 50V TO272-4
Package/Case:
TO-272BB
Product Status:
Obsolete
Frequency:
220MHz
Gain:
25.5dB
Voltage - Test:
50 V
Current - Test:
900 mA
Power - Output:
300W
Voltage - Rated:
110 V
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
TO-272 WB-4
1. How to order MRF6V2300NBR5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MRF6V2300NBR5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MRF6V2300NBR5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MRF6V2300NBR5.
Image MRF6V2300NBR5
Part Number MRF6V2300NBR5
Manufacturer NXP USA Inc.
Series -
Package/Case TO-272BB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology LDMOS
Configuration -
Frequency 220MHz
Gain 25.5dB
Voltage - Test 50 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 900 mA
Power - Output 300W
Voltage - Rated 110 V