NXP USA Inc. MRF8P29300HR5
Part No.:
MRF8P29300HR5
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Single FETs, MOSFETs
Package:
NI-1230
Description:
RF MOSFET LDMOS 30V NI1230
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
NI-1230
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued
Technology:
LDMOS
Configuration:
Dual
Frequency:
2.9GHz
Gain:
13.3dB
Voltage - Test:
30 V
Current Rating (Amps):
Noise Figure:
Current - Test:
100 mA
Power - Output:
320W
Voltage - Rated:
65 V
Supplier Device Package:
1. How to order MRF8P29300HR5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MRF8P29300HR5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MRF8P29300HR5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MRF8P29300HR5.
Image MRF8P29300HR5
Part Number MRF8P29300HR5
Manufacturer NXP USA Inc.
Series -
Package/Case NI-1230
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued
Technology LDMOS
Configuration Dual
Frequency 2.9GHz
Gain 13.3dB
Voltage - Test 30 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 100 mA
Power - Output 320W
Voltage - Rated 65 V