Microchip Technology MSASC150H45LR/TR
Part No.:
MSASC150H45LR/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
ThinKey™3
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 150A THINKEY3
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
ThinKey™3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order MSASC150H45LR/TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSASC150H45LR/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSASC150H45LR/TR?
Image MSASC150H45LR/TR
Part Number MSASC150H45LR/TR
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case ThinKey™3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 150 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package ThinKey™3
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C