Microchip Technology MSASC150W45L
Part No.:
MSASC150W45L
Package:
ThinKey™3
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 150A THINKEY3
Package/Case:
ThinKey™3
Packaging:
Bulk
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
760 mV @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order MSASC150W45L on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSASC150W45L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSASC150W45L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSASC150W45L.
Image MSASC150W45L/TR MSASC150W45L
Part Number MSASC150W45L/TR MSASC150W45L
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case ThinKey™3 ThinKey™3
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Technology Schottky, Reverse Polarity Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V
Current - Average Rectified (Io) 150A 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 760 mV @ 150 A 760 mV @ 150 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 45 V 1 mA @ 45 V
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package ThinKey™3 ThinKey™3
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C