Microchip Technology MSASC25H45K/TR
Part No.:
MSASC25H45K/TR
Package:
ThinKey™2
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 25A THINKEY2
Package/Case:
ThinKey™2
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Technology:
Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
610 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order MSASC25H45K/TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSASC25H45K/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSASC25H45K/TR?
Image MSASC25H45KV/TR MSASC25H45K MSASC25H45K/TR MSASC25H45KS/TR
Part Number MSASC25H45KV/TR MSASC25H45K MSASC25H45K/TR MSASC25H45KS/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Series - - - -
Package/Case ThinKey™2 ThinKey™2 ThinKey™2 ThinKey™2
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky, Reverse Polarity Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V 45 V 45 V
Current - Average Rectified (Io) 25A 25A 25A 25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 610 mV @ 20 A 610 mV @ 20 A 610 mV @ 20 A 610 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 45 V - 1 mA @ 45 V -
Qualification - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package ThinKey™2 ThinKey™2 ThinKey™2 ThinKey™2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C