Microchip Technology MSC035SMA170S
Part No.:
MSC035SMA170S
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSC035SMA170S.pdf
Description:
MOSFET SIC 1700V 35 MOHM TO-268
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
59A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
45mOhm @ 30A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.25V @ 2.5mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
178 nC @ 20 V
Vgs (Max):
+23V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3300 pF @ 1000 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
278W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D3PAK
1. How to order MSC035SMA170S on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSC035SMA170S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSC035SMA170S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSC035SMA170S.
Image MSC035SMA170S
Part Number MSC035SMA170S
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Packaging Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 59A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 30A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.25V @ 2.5mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 178 nC @ 20 V
Vgs (Max) +23V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3300 pF @ 1000 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 278W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)