Microchip Technology MSC090SMA070SDT/R
Part No.:
MSC090SMA070SDT/R
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSC090SMA070SDT/R.pdf
Description:
MOSFET SIC 700 V 90 MOHM TO-263-
Shipping
Inventory:800
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
mSiC™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
18V, 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
112mOhm @ 15A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 750µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
41 nC @ 20 V
Vgs (Max):
+23V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
806 pF @ 700 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
156W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263-7
1. How to order MSC090SMA070SDT/R on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSC090SMA070SDT/R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSC090SMA070SDT/R?
Image MSC090SMA070SDT/R
Part Number MSC090SMA070SDT/R
Manufacturer Microchip Technology
Series mSiC™
Package/Case TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V, 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 112mOhm @ 15A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 750µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41 nC @ 20 V
Vgs (Max) +23V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 806 pF @ 700 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 156W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)