NXP USA Inc. MSC8252TAG1000B
Part No.:
MSC8252TAG1000B
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
DSP (Digital Signal Processors)
Package:
783-BBGA, FCBGA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSC8252TAG1000B.pdf
Description:
IC DSP 2X 1GHZ SC3850 783FCBGA
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
StarCore
Package/Case:
783-BBGA, FCBGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
SC3850 Dual Core
Interface:
Ethernet, I2C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
Clock Rate:
1GHz
Non-Volatile Memory:
ROM (96kB)
On-Chip RAM:
576kB
Voltage - I/O:
2.50V
Voltage - Core:
1.00V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
783-FCPBGA (29x29)
1. How to order MSC8252TAG1000B on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSC8252TAG1000B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSC8252TAG1000B?
Image MSC8252TAG1000B
Part Number MSC8252TAG1000B
Manufacturer NXP USA Inc.
Series StarCore
Package/Case 783-BBGA, FCBGA
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Type SC3850 Dual Core
Interface Ethernet, I2C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
Clock Rate 1GHz
Non-Volatile Memory ROM (96kB)
On-Chip RAM 576kB
Voltage - I/O 2.50V
Voltage - Core 1.00V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TJ)