Microchip Technology MSCDC100KK170D1PAG
Part No.:
MSCDC100KK170D1PAG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSCDC100KK170D1PAG.pdf
Description:
DIODE MODULE SIC 1700V 100A D1P
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 100 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 1700 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
D1P
1. How to order MSCDC100KK170D1PAG on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSCDC100KK170D1PAG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSCDC100KK170D1PAG?
Image MSCDC100KK170D1PAG
Part Number MSCDC100KK170D1PAG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case Module
Packaging Box
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 100 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 1700 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C