Microchip Technology MSCDC600A70AG
Part No.:
MSCDC600A70AG
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSCDC600A70AG.pdf
Description:
DIODE MODULE SIC 700V 600A SP6
Packaging:
Tube
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 600 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2.4 mA @ 700 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
SP6
1. How to order MSCDC600A70AG on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSCDC600A70AG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSCDC600A70AG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSCDC600A70AG.
Image MSCDC600A70AG
Part Number MSCDC600A70AG
Package/Case Module
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 600 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 2.4 mA @ 700 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C