Microchip Technology MSCGLQ50A120CTBL1NG
Part No.:
MSCGLQ50A120CTBL1NG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
PM-IGBT-SBD-BL1
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
110 A
Power - Max:
375 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
25 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.77 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MSCGLQ50A120CTBL1NG on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSCGLQ50A120CTBL1NG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSCGLQ50A120CTBL1NG?
Image MSCGLQ50A120CTBL1NG
Part Number MSCGLQ50A120CTBL1NG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 110 A
Power - Max 375 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 25 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.77 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)