Microchip Technology MSCSM120AM16CT1AG
Part No.:
MSCSM120AM16CT1AG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSCSM120AM16CT1AG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 173A SP1F
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N Channel (Phase Leg)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
173A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16mOhm @ 80A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
464nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6040pF @ 1000V
Power - Max:
745W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SP1F
1. How to order MSCSM120AM16CT1AG on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSCSM120AM16CT1AG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSCSM120AM16CT1AG?
Image MSCSM120AM16CT1AG
Part Number MSCSM120AM16CT1AG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case Module
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N Channel (Phase Leg)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 173A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 80A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 464nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6040pF @ 1000V
Power - Max 745W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)