Microchip Technology MSCSM120HM16CT3AG
Part No.:
MSCSM120HM16CT3AG
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSCSM120HM16CT3AG.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 1200V 173A SP3F
Packaging:
Tube
Configuration:
4 N-Channel
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
173A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16mOhm @ 80A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
464nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6040pF @ 1000V
Power - Max:
745W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
SP3F
1. How to order MSCSM120HM16CT3AG on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSCSM120HM16CT3AG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSCSM120HM16CT3AG?
Image MSCSM120HM16CT3AG
Part Number MSCSM120HM16CT3AG
Package/Case Module
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 4 N-Channel
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 173A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 80A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 464nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6040pF @ 1000V
Power - Max 745W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)