Microchip Technology MSCSM120HM16CTBL3NG
Part No.:
MSCSM120HM16CTBL3NG
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSCSM120HM16CTBL3NG.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 1200V 150A
Packaging:
Bulk
Configuration:
4 N-Channel (Phase Leg)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16mOhm @ 80A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
464nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6040pF @ 1000V
Power - Max:
560W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order MSCSM120HM16CTBL3NG on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSCSM120HM16CTBL3NG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSCSM120HM16CTBL3NG?
Image MSCSM120HM16CTBL3NG
Part Number MSCSM120HM16CTBL3NG
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 4 N-Channel (Phase Leg)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 80A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 464nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6040pF @ 1000V
Power - Max 560W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)