Microchip Technology MSCSM120SKM31CTBL1NG
Part No.:
MSCSM120SKM31CTBL1NG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSCSM120SKM31CTBL1NG.pdf
Description:
PM-MOSFET-SIC-SBD-BL1
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
79A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
31mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
232 nC @ 20 V
Vgs (Max):
+25V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3020 pF @ 1000 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
310W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MSCSM120SKM31CTBL1NG on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSCSM120SKM31CTBL1NG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSCSM120SKM31CTBL1NG?
Image MSCSM120SKM31CTBL1NG
Part Number MSCSM120SKM31CTBL1NG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 79A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 31mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 232 nC @ 20 V
Vgs (Max) +25V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3020 pF @ 1000 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 310W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)