Microchip Technology MSCSM120TAM16CTPAG
Part No.:
MSCSM120TAM16CTPAG
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSCSM120TAM16CTPAG.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 1200V 171A SP6-P
Packaging:
Tube
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
171A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16mOhm @ 80A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
464nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6040pF @ 1000V
Power - Max:
728W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
SP6-P
1. How to order MSCSM120TAM16CTPAG on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSCSM120TAM16CTPAG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSCSM120TAM16CTPAG?
Image MSCSM120TAM16CTPAG
Part Number MSCSM120TAM16CTPAG
Package/Case Module
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 171A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 80A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 464nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6040pF @ 1000V
Power - Max 728W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)