Microchip Technology MSCSM70AM19CT1AG
Part No.:
MSCSM70AM19CT1AG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSCSM70AM19CT1AG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 700V 124A SP1F
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N Channel (Phase Leg)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
700V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
124A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
19mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
215nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4500pF @ 700V
Power - Max:
365W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SP1F
1. How to order MSCSM70AM19CT1AG on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSCSM70AM19CT1AG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSCSM70AM19CT1AG?
Image MSCSM70AM19CT1AG
Part Number MSCSM70AM19CT1AG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case Module
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N Channel (Phase Leg)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 700V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 124A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 19mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 215nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4500pF @ 700V
Power - Max 365W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)