Microsemi Corporation MSDT100-16
Part No.:
MSDT100-16
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
SCRs - Modules
Package:
M4 Module
Description:
PWR MOD THYRISTOR 1600V 100V SM4
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
M4 Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 6 Diodes
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
100 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order MSDT100-16 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSDT100-16 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSDT100-16?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSDT100-16.
7.How to contact us to get technical supports, such as MSDT100-16 pin diagram, MSDT100-16 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSDT100-16
Part Number MSDT100-16
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case M4 Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Structure Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 6 Diodes
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 100 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)