Microsemi Corporation MSFC130-08
Part No.:
MSFC130-08
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Description:
MOD THYRISTOR DIODE DBLR 130A D1
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
130 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4700A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
400 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order MSFC130-08 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSFC130-08 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSFC130-08?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSFC130-08.
7.How to contact us to get technical supports, such as MSFC130-08 pin diagram, MSFC130-08 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSFC130-08 MSFC130-12 MSFC130-16
Part Number MSFC130-08 MSFC130-12 MSFC130-16
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - -
Package/Case Module Module Module
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Structure Series Connection - SCR/Diode Series Connection - SCR/Diode Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode 1 SCR, 1 Diode 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 800 V 1.2 kV 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 130 A 130 A 130 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V 3 V 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4700A @ 50Hz 4700A @ 50Hz 4700A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 400 mA 400 mA 400 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)