Microsemi Corporation MSKD100-08
Part No.:
MSKD100-08
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
D1
Description:
DIODE MODULE GP 800V 100A D1
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
D1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 800 V
Operating Temperature - Junction:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MSKD100-08 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSKD100-08 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSKD100-08?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSKD100-08.
7.How to contact us to get technical supports, such as MSKD100-08 pin diagram, MSKD100-08 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSKD100-16 MSKD100-08 MSKD100-12
Part Number MSKD100-16 MSKD100-08 MSKD100-12
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - -
Package/Case D1 D1 D1
Packaging Tube Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Standard Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V 800 V 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A 100A 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35 V @ 300 A 1.35 V @ 300 A 1.35 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 1600 V 5 mA @ 800 V 5 mA @ 1200 V