Microsemi Corporation MSKD120-16
Part No.:
MSKD120-16
Package:
D1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSKD120-16.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1600V 120A D1
Package/Case:
D1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.43 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
6 mA @ 1600 V
Supplier Device Package:
1. How to order MSKD120-16 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSKD120-16 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSKD120-16?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSKD120-16.
7.How to contact us to get technical supports, such as MSKD120-16 pin diagram, MSKD120-16 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSKD120-16 MSKD120-08 MSKD120-12
Part Number MSKD120-16 MSKD120-08 MSKD120-12
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - -
Package/Case D1 D1 D1
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Standard Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V 800 V 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120A 120A 120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.43 V @ 300 A 1.43 V @ 300 A 1.43 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 6 mA @ 1600 V 6 mA @ 800 V 6 mA @ 1200 V